Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 29, 2014

Biserica Sf. Ier. Nicolae din Pipirig a fost construită din piatră cioplită, de către meșteri italieni și cioplitori în piatră din Pipirig.

Zidirea ei a inceput in anul 1923 si s-a terminat in anul 1950, cand a fost sfintita de catre Patriarhul Iustinian al Romaniei impreuna cu un sobor de arhierei (Mitropolitul Sebastian al Moldovei, Antim al Buzaului, Episcopul Pavel Sarpe (director pe atunci al seminarului teologic de la m-rea Neamt) si preoti.

Biserica a fost pictata ulterior in stil neobizantin de catre un grup de parinti monahi pictori in frunte cu arhimandritul Sofian Boghiu, condusi de maestrul Dimitrie Nicolaidi din Bucuresti. Biserica a fost construita in forma de cruce iar ctitorul principal este Patriarhul Nicodim al Romaniei, fiu al acestui sat.

S-au ostenit la zidirea ei pr. Vasile Munteanu, pe care in consideram ctitorul fondator al acestei marete biserici, impreuna cu vrednicii sai enoriasi din Pipirig.